Jak se správně oholit?
Nejdříve si navlhčíme obličej a krk s použitím teplé vody nebo nahřátého ručníku. Uděláme si pěnu z mýdla na holení a štětkou ji jemně naneseme na obličej a vetřeme do vousů. Necháme účinkovat jednu nebo dvě minuty. Bez použití příliš velkého tlaku oholíme vousy. Opláchneme pokožku vlažnou vodou, ošetříme vodou po holení, nebo můžeme použít pečující krém či balzám. Po holení opláchneme štětku proudem vlažné čisté vody, vytřepeme z ní přebytek vody volným pohybem zápěstí a pověsíme na suché místo štětinami dolů. Perfektním pomocníkem nám může být stojánek na štětku na holení.
Jak používat štětku na holení?
Před úplně prvním použitím je třeba novou štětku na holení vyprat teplou mýdlovou vodou. Nenechávejte zpěněnou štětku postavenou štětinami nahoru. Ihned po použití důkladně opláchněte štětku na holení pod tekoucí vlažnou vodou, jinak Vám zbytky mýdla, které zůstavají v copu štětky mohou zničit jemné jezevčí štětiny. Osušte štětku na holení a potom jí pověste štětinami vždy směrem dolů. V ideálním případě zavěste štětku na holení do vhodného stojánku. Pokud je štětka na holení ještě vlhká, nikdy nesmí zůstat v uzavřené nádobě, jako jsou toaletní tašky nebo cestovní pouzdra. Nepoužívejte chemické prostředky na čištění štětky! Rukojeti ze dřeva nebo rohoviny nesmí zůstat dlouho mokré a proto je po použití dobře vysušte hadříkem nebo suchým ručníkem. Vezměte prosím na vědomí, že při normálním používání mohou štětiny trochu „zlobit“ občasným puštěním chloupků, což ale není na závadu výrobku. Je to běžná vlastnost.
Jak používat holicí strojek s žiletkou?
Holení holícím strojkem s klasickou žiletkou vyžaduje trochu cviku. Na začátku bude snazší, když budete postupovat podle těchto pokynů. Navlhčete vousy pokud možno teplou vodou a důkladně vetřete štětkou pěnu do vousů. Pokud je to možné, použijte vysoce účinný krém na holení nebo kvalitní mýdlo. Tento krok umožní ostří klouzat po pokožce snadněji. Ujistěte se, že na holícím strojku jsou hlava strojku s žiletkou a rukojeť pevně připojeny k sobě navzájem. Nyní můžete začít s holením. Držte holící strojek v tupém úhlu (cca 30 stupňů) na kůži. Začněte na tvářích a nechte holící strojek klouzat po kůži. Použijte přitom jen jemný tlak. Je potřeba se vždy holit ve směru růstu vousů. Při holení krku natáhněte pevně kůži volnou rukou. Nenechte se odradit malými řeznými ránami nebo odřeninami. Jakmile se seznámíte s holícím strojkem, budou se vyskytovat jen velice vzácně.
Jak používat klasickou břitvu?
Oholit se břitvou je umění samo o sobě. Ale jak se říká: „cvičení dělá mistra“. Takže i účast na speciálních kurzech ohledně holení stojí za to. Svou břitvu vždy ukládejte na bezpečné místo, aby si neublížily děti nebo lidé ve Vašem okolí. Navlhčete vousy pokud možno teplou vodou, poté si důkladně vetřete štětkou pěnu do vousů na oblasti, které se chystáte oholit. Pro ještě snazší oholení můžete použít speciální holicí krém, mýdlo nebo gel s vysokou hydratační schopností. Tak Vám bude břitva klouzat bez větší námahy po kůži. Začněte s hladkými částmi obličeje. Břitvu otevřete opatrně a držte ji palcem a třemi prsty tak, aby otevřená rukojeť směřovala od Vaší tváře. Chcete-li začít sami postupně, doporučujeme oholit zpočátku jen malou část, dále se oholit normálním holicím strojkem. V následujících dnech postupně holit stále větší část obličeje, tím si budete rozvíjet cit pro bezpečné holení s břitvou. Není kam spěchat! Kůži s nanesenou holicí pěnou musíte pevně prsty roztáhnout, aby nedošlo k jejímu poranění a tím vzniku pozdějších jizev. Pokud se poraníte, je potřeba odstranit pěnu z těchto oblastí, aby nedošlo k případné infekci. Při holení držte břitvu pod úhlem 30 stupňů, nejprve holte ve směru růstu vousů, pak opatrně proti. Vždy břitvou pohybujte rovnoměrně.
Ochrana před úrazem:
Používejte pouze břitvy, které jsou v perfektním stavu. Nikdy nepohybujte břitvou horizontálně, protože si tím můžete způsobit hluboké a nebezpečné řezy. Pokud břitva spadne na zem, nebo se jinak poškodí, musí být vždy znovu nabroušena odborníkem. Jednoduché broušení „na kůži“ není v těchto případech dostatečné. Při čištění čepele se jí nikdy nedotýkejte prsty, jednak by jste se mohli poranit sami.
Péče o břitvu:
Po holení břitvu vždy pečlivě očistěte čistou vodou a nechte důkladně oschnout. Nikdy nesušte čepel hadrem, protože to zničí jemné hrany. Namažte čepel opatrně trochou oleje, pokud víte, že ji nebudete používat delší období. Uchovávejte ji na suchém a dobře větraném místě. Vždy zdokonalujte břitvu broušením na kůži před holením, ne po něm, nejlépe 24 hodin předem. K broušení ostří doporučujeme závěsné pásy vyrobené z jemné hovězí kůže. Kůže musí být napjatá, jinak by došlo k zaoblení ostří.